Lidovky.cz: K hledání analgetik bez vedlejších účinků pomáhá český chemik

Najít léky, které by tišily silné bolesti, ale přitom neubližovaly nemocnému svými vedlejšími účinky, se snaží tým vědců z Kolumbijské univerzity v New Yorku. Jeho členem je od loňského září i český chemik Václav Havel, který má na starosti izolování účinných látek z rostlin a jejich modifikaci tak, aby se staly pro organismus bezpečné.

Jak Havel řekl v rozhovoru, výzkum vypadá nadějně, látky se nyní testují na buněčných kulturách a na zvířatech.

K potlačení silné chronické bolesti se využívají nejvíce opiáty, které ale nejsou pro dlouhodobé podávání bezpečné. „Způsobují například závislost, problémy s dýcháním, se zažíváním, případně některé i srdeční arytmii. Dalším problémem je, že u pacientů postupně ztrácejí na účinnosti, takže se musí jejich dávky zvyšovat, což zhoršuje nežádoucí vedlejší vlastnosti,“ řekl Havel. Vědci se pro hledání nových, bezpečnějších analgetik inspirují v přírodě, konkrétně u listů asijské rostliny, které se česky říká kratom. Dalším zdrojem potenciálního léčiva je drobný africký stromek s latinským názvem Voacanga africana, u něhož vědce zajímá především kůra kořenů. Modifikované alkaloidy

Vědci nejprve museli z rostliny „vytáhnout“ právě tu látku, která má hledané účinky. V rostlinách je totiž celý koktejl látek a jak uvedl Havel, stává se, že právě ta potřebná může být přítomna jen v malých koncentracích. Alkaloidy, které z rostlin získal, musel dále modifikovat, aby co nejvíce snížil případné vedlejší účinky. Nová možná analgetika se podle něj vážou v těle do stejného receptoru jako běžně užívané léky na bázi opiátů, ale aktivují jiné biologick dráhy. „Primární cíl v těle je tedy stejný nebo velmi podobný, ale působení může být výrazně odlišné,“ vysvětlil Havel.

Některé z látek, které se jemu a jeho kolegům podařilo získat, si prý již univerzita dala patentovat. I to svědčí o tom, jak nadějné jsou pro další výzkum. „Zatím se věnujeme testování těchto látek na buněčných kulturách a případně na zvířatech,“ řekl Havel. Pokud budou testy úspěšné, mohly by být dalším krokem klinické studie.

Havel v New Yorku pracuje ve skupině amerického profesora s českými kořeny Daniela Sameše. Na Kolumbijskou univerzitu se dostal díky ročnímu stipendiu od Nadace Experientia manželů Hany a Dalimila Dvořákových. Díky jeho úspěšné práci mu Sameš pobyt o rok prodloužil. „Rok ve vědě není až tak dlouhá doba. Než se zapracujete a získáte nějaké výsledky, trvá to,“ řekl Havel. Stáž mu prý přinesla kromě odborné zkušenosti i silný zážitek z amerického multikulturního prostředí, který by v Česku nezískal.

Zdroj: lidovky.cz

Datum vydání: 8. 7. 2018

Rubrika / pořad: Lidovky / Věda

Autor: ČTK

[rdy_button text=”Lidovky.cz” size=”xx-large” align=”left” margin_top=”0″ margin_bottom=”0″ background=”#f2f2f2″ background_hover=”#6cb286″ text_color=”#466169″ border_radius=”0″ icon_align=”left” icon_fontawesome=”fa fa-link” link=”url:https%3A%2F%2Frelax.lidovky.cz%2Fk-hledani-analgetik-bez-vedlejsich-ucinku-pomaha-cesky-chemik-ptc-%2Fveda.aspx%3Fc%3DA180703_125529_ln_veda_ape||target:%20_blank|” el_class=”button-sidebar”]

Další články z rubriky O nadaci:

Řekli o nás

“Mám radost z toho, že můžu naplnit ideu Nadace Experientia, vrátit zkušenosti ze zahraničí zpět české vědě a přinést zajímavá témata.”

Mgr. Ondřej Kováč, Ph.D.

“Díky stipendiu Nadace Experientia můžu pracovat na jednom z nejmodernějších pracovišť v Japonsku v kolektivu lidí z celého světa.”

Mgr. Dominik Madea, Ph.D.

“Yale pro mě symbolizuje prestiž. Je to jedna z předních světových univerzit. A já tam teď budu moci díky Nadaci Experientia strávit celý rok.”

Ing. Karolína Vaňková, Ph.D.

“Svým studentům jsem díky Bezva chemii mohla přiblížit tajemství a krásu chemie, která se skrývá v každém všednodenním kousku našich životů.”

Mgr. Veronika Fialová