Zahraniční stáže

Pomáháme nastartovat vědcům jejich kariéru v zahraničí:

Každoročně podporujeme až dva mladé vědce či vědkyně ročním stipendiem na zahraniční stáži na jejich vysněném pracovišti.

Prestižní světové univerzity jako Columbia University v New Yorku, MIT v Bostonu či Stanford v Kalifornii. Právě tam a na řadu dalších míst vycestovali naše stipendistky a stipendisté na své zahraniční stáže. Do soutěže Nadace Experientia o roční stipendium se mohou přihlásit mladí chemici, kteří mají nebo brzy budou mít ukončené Ph.D. studium, a zároveň nejsou starší 35 let. “Výběr univerzity i školitele je čistě na mladých vědcích a vědkyních. Jsme ovšem rádi, když míří co nejvýš,” říká zakladatelka Nadace Experientia Hana Dvořáková. V samotné soutěži pak rozhoduje kvalita projektů, kterou hodnotí nezávislí odborní experti a Grantový výbor Nadace.

Jak to funguje?

O stipendium můžete žádat, pokud je vám méně než 35 let, máte, anebo brzy budete mít ukončené Ph.D. studium a zároveň se ve svém výzkumu věnujete organické, bioorganické nebo medicinální chemii.

1

Originální projekt

Vymyslete originální projekt v oboru organické, bioorganické nebo medicinální chemie. (Prvotní ideu projektu doporučujeme konzultovat na e-mailu experientia@experientia.cz).

2

Výběr zahraniční univerzity

Oslovte své vysněné pracoviště v zahraničí, kam plánujete na stáž vycestovat. (Nebojte se mířit co nejvýš, recenzenti hodnotí i prestiž zahraniční laboratoře).

3

Podání žádosti

Nejpozději do 15. března podejte žádost o udělení nadačního příspěvku. (Detaily najdete níže).

Žádost o udělení nadačního příspěvku obsahuje představení vašeho vědeckého projektu, váš strukturovaný životopis, zvací dopis ze zahraniční univerzity a rozpočet projektu. Kromě toho je ještě nezbytné zajistit doporučující dopis od vašeho školitele, který jej posílá nadaci napřímo.

Detailní návod (Checklist) včetně všech vzorů najdete v sekci Ke stažení.

Žádost pošlete do 15. března příslušného kalendářního roku e-mailem (ve formátu PDF) na adresu experientia@experientia.cz. Následně od nás obdržíte potvrzení o tom, že jsme vaši žádost přijali a potvrdíme vám také přijetí doporučujícího dopisu od vašeho školitele.

Vedle vašich dosavadních studijních a odborných výsledků hodnotíme především kvalitu a originalitu vašeho projektu a dále pak vědeckou excelenci zahraničního pracoviště. Každý projekt bude hodnocen minimálně třemi nezávislými recenzenty a Grantovým výborem Nadace Experientia. Vybraní kandidáti budou pozváni na společné zasedání Grantového výboru a Správní rady, kde budou mít šanci představit svůj projekt osobně.

Pokud budete pozván/a na zasedání Grantového výboru a Správní rady Nadace Experientia (koná se zpravidla na konci května), znamená to, že jste postoupil/a do druhého kola. Můžete si vybrat, zda se ho zúčastníte osobně či on-line. Nejpozději 2 dny přede dnem konání tohoto zasedání nám zašlete na emailovou adresu experientia@experientia.cz prezentaci svého projektu (ve formátu ppt/pdf). Předpokládaná délka prezentace vašeho projektu je max. 5 min. Měl/a byste být také připraven/a na krátkou diskusi ohledně svého projektu se členy Grantového výboru a Správní rady.

O výsledku rozhodneme nejpozději do 30. června příslušného roku.

Pokud uspějete, uzavřeme s vámi Smlouvu o poskytnutí nadačního příspěvku.

Nadační příspěvek vám poskytneme ve čtyřech splátkách:

  1. První splátka ve výši 10 % z celkového nadačního příspěvku je splatná do 10 dnů po podpisu smlouvy, nejdříve 2 měsíce před nástupem na zahraniční stáž.
  2. Druhá splátka ve výši 40 % z celkového nadačního příspěvku je splatná do 10 dnů ode dne nástupu na zahraniční stáž.
  3. Třetí splátka ve výši 45 % z celkového nadačního příspěvku je splatná do 10 dnů od schválení průběžné písemné zprávy.
  4. Čtvrtá, poslední splátka ve výši 5 % z celkového nadačního příspěvku je splatná do 10 dnů od schválení závěrečné písemné zprávy.
  1. Po šesti měsících vaší zahraniční stáže nám pošlete průběžnou zprávu.
  2. Do tří měsíců po ukončení zahraniční stáže nám pošlete závěrečnou zprávu.
    (Detailní specifikaci průběžné i závěrečné zprávy najdete v aktuálních pravidlech dostupných na webu v sekci Ke stažení).
  3. Ve všech publikacích vzniklých v rámci zahraniční stáže uvedete informace o podpoře Nadace Experientia.
    (Detailní znění najdete v aktuálních pravidlech dostupných na webu v sekci Ke stažení a ve smlouvě).
  4. Připravíte si přednášku o svém projektu na konferenci Pokroky v organické, bioorganické a farmaceutické chemii – „Liblice“.

Pokud máte v úmyslu svoji stáž na zahraničním pracovišti prodloužit, doporučujeme vám žádat o jiné zdroje financování už v průběhu zahraniční stáže. V případě, že získáte během prvního roku zahraniční stáže jiný zdroj financování, můžete nevyčerpané prostředky od nadace dočerpat po ukončení jiného zdroje financování. V takovém případě si s námi domluvíte individuální plán.

Mladým vědkyním či vědcům, kteří byli na rodičovské dovolené, za každé dítě odečítáme 1,5 roku od věkové hranice 35 let.

Ke stažení:

Příběhy stipendistů:

Řekli o nás

“Mám radost z toho, že můžu naplnit ideu Nadace Experientia, vrátit zkušenosti ze zahraničí zpět české vědě a přinést zajímavá témata.”

Mgr. Ondřej Kováč, Ph.D.

“Díky stipendiu Nadace Experientia můžu pracovat na jednom z nejmodernějších pracovišť v Japonsku v kolektivu lidí z celého světa.”

Mgr. Dominik Madea, Ph.D.

“Yale pro mě symbolizuje prestiž. Je to jedna z předních světových univerzit. A já tam teď budu moci díky Nadaci Experientia strávit celý rok.”

Ing. Karolína Vaňková, Ph.D.

“Svým studentům jsem díky Bezva chemii mohla přiblížit tajemství a krásu chemie, která se skrývá v každém všednodenním kousku našich životů.”

Mgr. Veronika Fialová