Zahraniční stáže
Každoročně podporujeme až dva mladé vědce či vědkyně ročním stipendiem na zahraniční stáži na jejich vysněném pracovišti.
Prestižní světové univerzity jako Columbia University v New Yorku, MIT v Bostonu či Stanford v Kalifornii. Právě tam a na řadu dalších míst vycestovali naše stipendistky a stipendisté na své zahraniční stáže. Do soutěže Nadace Experientia o roční stipendium se mohou přihlásit mladí chemici, kteří mají nebo brzy budou mít ukončené Ph.D. studium, a zároveň nejsou starší 35 let. “Výběr univerzity i školitele je čistě na mladých vědcích a vědkyních. Jsme ovšem rádi, když míří co nejvýš,” říká zakladatelka Nadace Experientia Hana Dvořáková. V samotné soutěži pak rozhoduje kvalita projektů, kterou hodnotí nezávislí odborní experti a Grantový výbor Nadace.
Jak to funguje?
O stipendium můžete žádat, pokud je vám méně než 35 let, máte, anebo brzy budete mít ukončené Ph.D. studium a zároveň se ve svém výzkumu věnujete organické, bioorganické nebo medicinální chemii.
Originální projekt
Vymyslete originální projekt v oboru organické, bioorganické nebo medicinální chemie. (Prvotní ideu projektu doporučujeme konzultovat na e-mailu experientia@experientia.cz).
Výběr zahraniční univerzity
Oslovte své vysněné pracoviště v zahraničí, kam plánujete na stáž vycestovat. (Nebojte se mířit co nejvýš, recenzenti hodnotí i prestiž zahraniční laboratoře).
Podání žádosti
Nejpozději do 15. března podejte žádost o udělení nadačního příspěvku. (Detaily najdete níže).
Žádost o udělení nadačního příspěvku obsahuje představení vašeho vědeckého projektu, váš strukturovaný životopis, zvací dopis ze zahraniční univerzity a rozpočet projektu. Kromě toho je ještě nezbytné zajistit doporučující dopis od vašeho školitele, který jej posílá nadaci napřímo.
Detailní návod (Checklist) včetně všech vzorů najdete v sekci Ke stažení.
Žádost pošlete do 15. března příslušného kalendářního roku e-mailem (ve formátu PDF) na adresu experientia@experientia.cz. Následně od nás obdržíte potvrzení o tom, že jsme vaši žádost přijali a potvrdíme vám také přijetí doporučujícího dopisu od vašeho školitele.
Vedle vašich dosavadních studijních a odborných výsledků hodnotíme především kvalitu a originalitu vašeho projektu a dále pak vědeckou excelenci zahraničního pracoviště. Každý projekt bude hodnocen minimálně třemi nezávislými recenzenty a Grantovým výborem Nadace Experientia. Vybraní kandidáti budou pozváni na společné zasedání Grantového výboru a Správní rady, kde budou mít šanci představit svůj projekt osobně.
Pokud budete pozván/a na zasedání Grantového výboru a Správní rady Nadace Experientia (koná se zpravidla na konci května), znamená to, že jste postoupil/a do druhého kola. Můžete si vybrat, zda se ho zúčastníte osobně či on-line. Nejpozději 2 dny přede dnem konání tohoto zasedání nám zašlete na emailovou adresu experientia@experientia.cz prezentaci svého projektu (ve formátu ppt/pdf). Předpokládaná délka prezentace vašeho projektu je max. 5 min. Měl/a byste být také připraven/a na krátkou diskusi ohledně svého projektu se členy Grantového výboru a Správní rady.
O výsledku rozhodneme nejpozději do 30. června příslušného roku.
Pokud uspějete, uzavřeme s vámi Smlouvu o poskytnutí nadačního příspěvku.
Nadační příspěvek vám poskytneme ve čtyřech splátkách:
- První splátka ve výši 10 % z celkového nadačního příspěvku je splatná do 10 dnů po podpisu smlouvy, nejdříve 2 měsíce před nástupem na zahraniční stáž.
- Druhá splátka ve výši 40 % z celkového nadačního příspěvku je splatná do 10 dnů ode dne nástupu na zahraniční stáž.
- Třetí splátka ve výši 45 % z celkového nadačního příspěvku je splatná do 10 dnů od schválení průběžné písemné zprávy.
- Čtvrtá, poslední splátka ve výši 5 % z celkového nadačního příspěvku je splatná do 10 dnů od schválení závěrečné písemné zprávy.
- Po šesti měsících vaší zahraniční stáže nám pošlete průběžnou zprávu.
- Do tří měsíců po ukončení zahraniční stáže nám pošlete závěrečnou zprávu.
(Detailní specifikaci průběžné i závěrečné zprávy najdete v aktuálních pravidlech dostupných na webu v sekci Ke stažení). - Ve všech publikacích vzniklých v rámci zahraniční stáže uvedete informace o podpoře Nadace Experientia.
(Detailní znění najdete v aktuálních pravidlech dostupných na webu v sekci Ke stažení a ve smlouvě). - Připravíte si přednášku o svém projektu na konferenci Pokroky v organické, bioorganické a farmaceutické chemii – „Liblice“.
Pokud máte v úmyslu svoji stáž na zahraničním pracovišti prodloužit, doporučujeme vám žádat o jiné zdroje financování už v průběhu zahraniční stáže. V případě, že získáte během prvního roku zahraniční stáže jiný zdroj financování, můžete nevyčerpané prostředky od nadace dočerpat po ukončení jiného zdroje financování. V takovém případě si s námi domluvíte individuální plán.
Mladým vědkyním či vědcům, kteří byli na rodičovské dovolené, za každé dítě odečítáme 1,5 roku od věkové hranice 35 let.
Ke stažení:
Příběhy stipendistů:
Řekli o nás
Mgr. Ondřej Kováč, Ph.D.
Mgr. Dominik Madea, Ph.D.
Ing. Karolína Vaňková, Ph.D.
Mgr. Veronika Fialová