Cena Rudolfa Lukeše

Zviditelňujeme nejlepší vědecké osobnosti české chemie:

Každoročně podpoříme jednoho laureáta/laureátku Ceny Rudolfa Lukeše, a to nadačním příspěvkem ve výši 100 000 Kč.

Zviditelnění nejlepších vědeckých osobností a jejich úspěchů a tím i zvýšení motivace vědecké obce k dosahování excelence. Takové je hlavní poslání Ceny Rudolfa Lukeše, kterou elitním vědcům a vědkyním z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie uděluje Odborná skupina organické, bioorganické a farmaceutické chemie České společnosti chemické ve spolupráci s Nadací Experientia za vynikající soubor původních prací z oboru publikovaných v posledních 5 letech v prestižních mezinárodních časopisech.

Jak to funguje?

O Cenu Rudolfa Lukeše se může přihlásit vědec či vědkyně bez věkového omezení, který/která působí na některém z českých pracovišť a do soutěže předloží soubor prací z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie za posledních 5 let svého výzkumu v ČR.

Přihlášku pošlete do 31. března příslušného kalendářního roku e-mailem (ve formátu PDF) na e-mailovou adresu sekretariátu České společnosti chemické lukes.award@csvts.cz.

Přihláška se podává v anglickém jazyce a obsahuje:

  1. stručné CV (1 strana)
  2. stručný Research report (max. 3 strany) shrnující nejvýznamnější výsledky za posledních 5 let
  3. seznam všech publikací za posledních 5 let
  4. 5 nejvýznamnějších publikací z posledních 5 let, kde nominovaný musí být korespondenčním autorem (ve formátu PDF).

Konečné rozhodnutí o vítězi vydává Odborná skupina organické, bioorganické a farmaceutické chemie České společnosti chemické na základě návrhu mezinárodní komise schváleného Nadací Experientia nejpozději do 30. června.

Vítěze ceny vybírá nezávislá mezinárodní výběrová komise ve složení:

  • Prof. Dr. Burkhard König (Chair)
  • Prof. Harry Anderson
  • Prof. Dr. Carsten Bolm
  • Prof. Dr. Thorsten Bach
  • Prof. Dr. Karol Grela
  • Prof. Dr. Annemieke Madder
  • Prof. Tibor Soós
  • Prof. Helma Wennemers

Profesor Rudolf Lukeš (1897–1960) je považován za zakladatele syntetické organické chemie u nás.

Ve své vědecké práci studoval reakci Grignardova činidla s laktamy a cyklickými imidy, vedoucí ke ketokyselinám a k heterocyklickým enaminům. Chemie heterocyklickyckých sloučenin, zejména pyridinu, furanu a elektrochemické studie byly dalším polem jeho zájmu. Láska ke květinám a rozsáhlé znalosti organické chemie ho vedly k úvahám a později k experimentálnímu ověření biogenese alkaloidů, zejména v laboratoři heterocyklických sloučenin, která byla zřízena po jeho jmenování akademikem.

Profesor Lukeš byl také vynikajícím pedagogem. Organickou chemii vyučoval v pražských Dejvicích již před válkou. Po osvobození byl v roce 1946 jmenován mezi prvními profesorem organické chemie. Přednášel vždy zpaměti. V přednáškách, učebních textech a později i v učebnici organické chemie (z plánovaných tří svazků vyšly pouze dva) probíral souběžně alifatické, alicyklické a aromatické sloučeniny.

(informace pocházejí z webu VŠCHT v Praze, odkud byly s laskavým svolením převzaty)

Důležité odkazy:

Naši laureáti:

2019 prof. Ing. Michal Hocek, DSc.:
PřF UK Praha

2018 RNDr. Ivo Starý, CSc.:
ÚOCHB AV ČR

2017 prof. RNDr. Jana Roithová, PhD.:
PřF UK Praha

2016 prof. RNDr. Petr Štěpnička, Ph.D.:
PřF UK Praha

2015 Mgr. Filip Teplý, Ph.D.:
ÚOCHB AV ČR

2014 prof. Petr Klán, Ph.D.:
PřF MU Brno

2013 prof. RNDr. Martin Kotora, CSc.:
PřF UK Praha

2012 Dr. Detlef Schröder:
ÚOCHB AV ČR

Naši partneři:

Řekli o nás

“Mám radost z toho, že můžu naplnit ideu Nadace Experientia, vrátit zkušenosti ze zahraničí zpět české vědě a přinést zajímavá témata.”

Mgr. Ondřej Kováč, Ph.D.

“Díky stipendiu Nadace Experientia můžu pracovat na jednom z nejmodernějších pracovišť v Japonsku v kolektivu lidí z celého světa.”

Mgr. Dominik Madea, Ph.D.

“Yale pro mě symbolizuje prestiž. Je to jedna z předních světových univerzit. A já tam teď budu moci díky Nadaci Experientia strávit celý rok.”

Ing. Karolína Vaňková, Ph.D.

“Svým studentům jsem díky Bezva chemii mohla přiblížit tajemství a krásu chemie, která se skrývá v každém všednodenním kousku našich životů.”

Mgr. Veronika Fialová