“Zobrazujeme chemické struktury molekul s nebývalým prostorovým rozlišením,” říká laureát Pavel Jelínek

Cenu Rudolfa Lukeše za vynikající soubor původních prací z oboru publikovaných v posledních 5 letech v prestižních mezinárodních časopisech, nově spojenou s navýšenou osobní prémií 100 000 Kč od Nadace Experientia, Pavel Jelínek převzal 5. listopadu 2020.

Proč prestižní Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2020 získal právě doc. Ing. Pavel Jelínek, Ph.D. z Fyzikálního ústavu AV ČR?

“Mezinárodní odbornou komisi zaujaly Pavlem Jelínkem vyvíjené techniky rastrovací mikroskopie, které nacházejí úžasné uplatnění v organické chemii,“ uvedl předseda Odborné skupiny organické, bioorganické a farmaceutické chemie České společnosti chemické Jan Hlaváč.

Co na ocenění říká čerstvý laureát Ceny Rudolfa Lukeše?

“Cenu Rudolfa Lukeše osobně vnímám jako příjemné překvapení, a především potvrzení, že náš výzkum přesahuje oblast fyziky pevných látek,” říká čerstvý laureát Pavel Jelínek, vedoucí skupiny Nanosurf Lab a oddělení Povrchů a molekulárních struktur ve Fyzikálním ústavu AV ČR.

V čem spatřuje Pavel Jelínek přínosy své práce pro organickou chemii?

Oceněný vědec spatřuje přínosy své práce pro organickou chemii především v rozvoji rastrovací mikroskopie, která v současné době umožňuje zobrazení chemické struktury planárních molekul na površích pevných látek s nebývalým prostorovým rozlišením. Chemie na površích pevných látek podle Pavla Jelínka navíc umožňuje vytvářet sloučeniny, které není možné připravit v roztocích tradičními postupy. “Je také možné připravit jednotlivé polymery a pracovat s nimi bez toho, aniž bychom naráželi na problém jejich rozpustnosti. To nám umožňuje studovat nejenom chemické reakce na úrovni jednotlivých molekul, ale zároveň také zkoumat jejich vlastnosti,” doplnil Pavel Jelínek.

doc. Ing. Pavel Jelínek, Ph.D.

je vedoucím skupiny Nanosurf Lab a oddělení Povrchů a molekulárních struktur ve Fyzikálním ústavu AV ČR. 

Doktorát získal na ČVUT v oboru Fyzikální a materiálové inženýrství. Postdoktorskou stáž absolvoval ve skupině profesora Fernanda Florese na Universidad Autónoma de Madrid ve Španělsku. Následně byl hostujícím profesorem na Graduate School of Engineering Osaka University v Japonsku. Je členem edičních výborů mezinárodních vědeckých časopisů Journal of Physics: Condensed Matter. Působí také jako vědecký pracovník Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Za své vědecké výsledky získal Prémii Otto Wichterleho (2007), Cenu AV ČR (2012) a Akademickou prémii (2016).

1

článků v časopisech s impact faktorem, včetně Science, Nature, Nature Chemistry, Nature Nanotechnology či Nature Comm.

1
má více než 5 000 citací v Google Scholar
1
mezi lety 2015-2020 publikoval více než 50 článků
1
h-index

Jiní laureáti/laureátky:

Řekli o nás

“Mám radost z toho, že můžu naplnit ideu Nadace Experientia, vrátit zkušenosti ze zahraničí zpět české vědě a přinést zajímavá témata.”

Mgr. Ondřej Kováč, Ph.D.

“Díky stipendiu Nadace Experientia můžu pracovat na jednom z nejmodernějších pracovišť v Japonsku v kolektivu lidí z celého světa.”

Mgr. Dominik Madea, Ph.D.

“Yale pro mě symbolizuje prestiž. Je to jedna z předních světových univerzit. A já tam teď budu moci díky Nadaci Experientia strávit celý rok.”

Ing. Karolína Vaňková, Ph.D.

“Svým studentům jsem díky Bezva chemii mohla přiblížit tajemství a krásu chemie, která se skrývá v každém všednodenním kousku našich životů.”

Mgr. Veronika Fialová