“Mořská luminiscence může být inspirací pro ekologicky šetrné zdroje světla,” říká Martin Marek
Proč prestižní Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2024 získal právě Martin Marek z výzkumného ústavu RECETOX Masarykovy univerzity v Brně?
Mezinárodní odborná komise vybrala Martina Marka jako letošního laureáta Ceny Rudolfa Lukeše ve velké konkurenci přihlášených vědců na základě jeho úspěchů ve výzkumu v oblasti bioorganické chemie mořské luminiscence, která může být inspirací pro ekologicky šetrné zdroje světla.
Co na ocenění říká laureát Ceny Rudolfa Lukeše 2024?
“Byl jsem velmi a mile překvapen, že v tak velké konkurenci výborných kolegyň a kolegů jsem Cenu Rudolfa Lukeše získal právě já. Ocenění pro mě znamená výbornou zpětnou vazbu, že práce, kterou děláme, má smysl. Vnímám ji i jako vyzdvihnutí významu celého svého oboru. Díky Ceně Rudolfa Lukeše se téma bioluminiscence dostane více do povědomí odborné, ale i laické veřejnosti,” říká čerstvý laureát Martin Marek z RECETOX Masarykovy univerzity v Brně.
V čem spatřuje Martin Marek přínos své práce pro organickou chemii?
“Naše výzkumná skupina se věnuje studiu proteinových katalyzátorů, které organismům umožňují vytvářet světlo biochemickou přeměnou malých, vysoce energetických organických molekul. Podařilo se nám objasnit chemické kroky, které jsou klíčové v procesu bioluminiscence. Ukázali jsme, kam a jak se v molekule enzymu váže energeticky bohatá molekula, tzv. luciferin. Našemu týmu se pomocí metody rentgenové krystalografie podařilo vizualizovat makromolekulární struktury těchto neobyčejných enzymů, tzv. luciferáz, a to i v klíčovém momentě, kdy se na enzym váže energeticky bohatý luciferin. Právě to nám umožnilo detailně popsat chemickou reakci, při které se v enzymech tvoří světlo,” říká Martin Marek. A nejen to: díky pochopení celého procesu dnes výzkumná skupina z RECETOXu umí “ladit” enzymy tak, aby generovaly světlo požadované vlnové délky, nebo s prodlouženou délkou svitu. “Výsledky naší práce rozšiřují poznání v oblasti bioorganické chemie, ale mají také potenciál inspirovat nejrůznější technologická a průmyslová řešení pro udržitelnou budoucnost,” dodává oceněný vědec.
Ing. RNDr. Martin Marek, Ph.D., MBA
vede skupinu Strukturní biologie v rámci výzkumného programu Loschmidtovy laboratoře proteinového inženýrství na výzkumném ústavu RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Je absolventem Karlovy univerzity a České zemědělské univerzity v Praze, kde získal doktorát v oboru fytopatologie a ochrana rostlin. Martin absolvoval výzkumné pobyty a dlouhodobé postdoktorální stáže na Wageningen University (Nizozemí), Généthon (Francie) a Institute of Molecular and Cellular Biology and Genetics (Francie).
článků v časopisech s impakt faktorem, včetně Nature, Nature Catalysis, Nature Structural and Molecular Biology, Nature Communications, Molecular Neurodegeneration, ACS Catalysis, Chemical Science, Nucleic Acid Research, Cell Reports, Journal of Medicinal Chemistry
Jiní laureáti/laureátky:
Řekli o nás
Mgr. Ondřej Kováč, Ph.D.
Mgr. Dominik Madea, Ph.D.
Ing. Karolína Vaňková, Ph.D.
Mgr. Veronika Fialová