Nadace Experientia se připojuje k iniciativě společnosti IOCB Tech a daruje českým vědcům 1 milion korun na boj s koronavirem. Peníze ze soukromé nadace založené vědci, manželi Dvořákovými, budou rovným dílem rozděleny mezi dvě česká pracoviště, která v posledních týdnech obětavě a bez finanční podpory vyvíjejí nové metody pro testování na SARS-CoV-2 a řeší související mezioborové otázky: Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Think Tank IDEA při CERGE-EI v rámci výzkumné agendy ‘IDEA anti Covid-19‘.
“Od počátku jsme cítili občanskou povinnost přispět na boj s koronavirem. Po konzultaci s koordinátorem akademických pracovišť pro testování na koronavirus doc. Janem Konvalinkou jsme si upřesnili, kde bude naše podpora aktuálně nejpotřebnější a tam ji také urychleně pošleme,” říkají zakladatelé Nadace Experientia manželé Dvořákovi.
Peníze od Nadace Experientia poputují jednak na Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde se tým doc. Mariána Hajdúcha aktuálně věnuje vývoji a optimalizaci diagnostických metod spojených s přípravou vzorků na testování na onemocnění COVID-19 a dále pochopení molekulární podstaty rezistence mladších jedinců na infekci koronavirem. “Pochopení tohoto fenoménu nám umožní identifikovat rizikové jedince v populaci a případně využít těchto znalostí pro cílenou farmakologickou intervenci, která zvýší odolnost seniorů vůči tomuto infekčnímu onemocnění,” vysvětluje doc. Hajdúch.
Druhým příjemcem mimořádného daru Nadace Experientia bude Think Tank IDEA při institutu CERGE-EI (společného akademického pracoviště Národohospodářského ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy), který se v rámci nové výzkumné agendy ‘IDEA anti Covid-19‘ zabývá otázkami, jakými jsou zvýšení efektivity/optimalizace testování populace ve vazbě na technologické postupy testování; epidemiologického modelování i ve vztahu k demografické struktuře; předvídání vývoje epidemie ve vztahu k optimálnímu časování vládních restrikcí a ekonomické a sociální pomoci, včetně dopadů na chod školství a vzdělávání. “Zřetelně se totiž ukazuje, že v ČR chybí dostatečně kvalitní know-how k efektivnějšímu řešení řady problémů spojených s epidemií. Jeho vytvoření nezbytně vyžaduje úzké propojování poznatků přírodních věd na straně jedné a matematiky, statistiky, ekonometrie, ekonomie a behaviorálních věd na straně druhé,” popisuje doc. Münich, vedoucí skupiny IDEA při CERGE-EI.
“Jsem velice vděčný Nadaci Experientia za tuto iniciativu. Jeden milion korun je pro vědecká pracoviště velká částka a bude mít samozřejmě funkci finanční, ale ještě větší funkci symbolickou,” říká koordinátor akademických pracovišť pro testování na koronavirus doc. Jan Konvalinka z UK a ÚOCHB AV ČR v Praze.